Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Etkileyecek ?

Bildiğiniz üzere , insanlık hiç umulmadık bir bilgi gücüne ulaşmayı başardı. Bilinen en karmaşık sistemler, şebekeler insan beyni yanında çok daha basit bir sistem olarak kalmaktadır. En güçlü donanımlı bilgisayarla bile insan beyni ile yarışamıyor. Ancak, bu bizim insan beynini taklit edemeyeceğimizi göstermiyor. Bende bu yazımda sizlere Yapay zeka hayatımızı nasıl etkileyecek, gelecekte neler olabilir hadi gelin bu konuya detaylıca beraber bakalım.

Düşünebilen makineler yapmak, göründüğü kadar kolay bir şey değil elbette, belli bir evreden geçmek gerekiyor. Bilim adamları , teknolojiyi bir adım daha ileriye taşımak için yapay zeka üzerinde çalışmaktadır. Aslında yapay zekanın gelişimi, makineler kadar eskidir. Bu fikrin babası ise, makineler düşünebilir mi diyen bir fikirle ortaya atılan Alan Mathison Turing’tir.

Alan Mathison Turing

2012 yılında Google tarafından satın alınan Boston Dynamics şirketi , ürettiği birçok robotta yapay zekayı kullanmaktadır. Bu robotlar bulaşık yıkayan, merdiven çıkan, temizlik yapan, eve teslimat yapan sistemlerdir. Ancak, yapay zekanın hayatımızı kolaylaştıracağının yanı sıra birçok bilim adamı gelecekte kendi kendine düşünen yapay zekaların insan ırkının sonunu getireceğine inanıyor.

Bunlarda biride ünlü fizikçi Stephan Hawking’dir, hawking yapay zeka hakkında şunları söylüyor: Yapay zeka, kendini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir, insanlarsa böyle bir güçle yarışamaz. Yapay zekanın insan ırkını sonlandırabilmesi için ise, ilk olarak insanlığı birer tehdit olarak görmesi gerekir. Bu durumun başlangıcı ise, süper gelişmiş bir bilgisayardan çıkabilir. Kendini kopyalayarak , yazılımı değiştiren ve biçimlendiren bu sistemle, dünyadaki tüm sistemlere sızabilir. Yapay zeka ile çalışan tüm robotları ele geçirdiğinde ise hedefine giden bütün şeyleri elde edebilir.

Stephan Hawking

Nihayetinde, yapay zekanın ileride bizlere çizeceği iki yol vardır. İlk yol, yapay zekanın gelişimini kısıtlı tutarak , kontrol edilebilen yazılımlarla çalışmayı sürdüren robotlarla geleceğimizi daha teknolojik ve ileri adımlara taşıyacak sistemlerle çalışmaktır. Bu sayede, insan beyninin önüne geçmeyecek fakat insanlara büyük oranda katkı sağlayan makineler var olacaktır. İkinci bir seçenek ise, bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz kendi kendini tamir eden, kendi kendine öğrenen yapay zekalar geliştirerek insanlığın sonunu getirmektir. Yapay zeka hayatımıza girmeye büyük bir hızda devam ediyor sonuçlarını ileride beraber göreceğiz.

Yapay zeka hayatımızı nasıl etkileyecek yazımı beğenenler “korona virüsünün siber saldırılara etkisi var mı?” yazıma da bakabilirler. Herkese sağlıklı mutlu günler dilerim.

Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Etkileyecek ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir