Korona Virüsü Siber Saldırıları Etkiliyor Mu ?

Dünya olarak belki de görebileceğimiz en ilginç günlerin içerisinde bulunmaktayız. Belki de yüzyılda bir gelebilecek bir felaket ile karşı karşıyayız: Covid-19. Maalesef şu anda bütün dünya bu virüs ile boğuşmakta. Peki virüsün bizlere etkileri neler oldu? Hayatımızı ne ölçüde ve nasıl değiştirdi? Korona Virüsü Siber Saldırıları Etkiliyor Mu ? Korona virüsü nasıl oluyor da siber saldırıları etkiliyor? hadi gelin buna beraber bakalım.

Bildiğiniz üzere, insanlık olarak hepimiz evlerimize kapanmış bir durumdayız. Çoğu ülkede sokağa çıkma yasağı bulunmakta. Yasak bulunmayan ülkelerde ise vatandaşların can korkusundan dışarı çıkamıyorlar. Bu durumda ise, hayatımız eve taşınmış bir şekilde süre gelmekte. İşte tam olarak bu durumda hepimiz internet aleminde dolanmaktayız. Hayatımız sadece eve değil, internete de taşındı. Hayatın internet ortamına taşınması ile de internet kullanıcılarının oranı da buna bağlı olarak artmıştır. İnternet kullanıcılarının artması ile de hackerlara gün doğmuştur. Çünkü ne kadar çok insan internette olursa, hackerların etki alanı artmaktadır. Gerçek hayatta korona virüsü ne kadar çok hayatımıza sızıyorsa, siber dünyada da o kadar etki etmektedir

Phishing (Oltalama) Saldırları

Korona günlerinde en sık karşılaşılan siber saldırılardan biri de phishing saldırılarıdır.  Bu saldırılar, insanların zaten moral olarak çöktüğü bu zamanlarda onları çeşitli kurgularla kandırarak aldatmayı amaçlamaktadır. Bu saldırılardan korunmak için ise internette gördüğümüz herhangi bir bilgiye inanmayarak tedbirli davranmamız gerekmektedir.

Yalan Haberler

Bir başka siber saldırı ise, korona virüsler hakkında asılsız olan çeşitli dedikoduları internet dünyasına sızdırarak, korona virüsünün nerde olduğu gibi bilinemeyecek bilgilere erişebildiklerini iddia eden app programları bulunmaktadır.

Sahte Uygulamalar

Bir diğer siber saldırı işlemi ise, android veya ios üzerinden korona virüs zararları hakkında yazılımlar sağlamaktır. Bu sahte yazılımlar yüzünden ise, girmiş olduğunuz sitelerden bilgisayarınıza veya telefonunuza virüsler bulaşmaktadır.

Örneklerde de anlayacağınız üzere, korona virüsü sadece günlük hayatımızı değil, aynı zamanda internet dünyamızı da büyük oranda etkisi altına almıştır.  İnternetin büyük oranda kullanımı sebebiyle de siber suçlulara gün doğmuştur. Sizde bu suçlara maruz kalmak istemiyorsanız, girdiğiniz sitelere dikkat ederek, her gördüğünüz bilgiye inanmamalısınız. Umarım kısa sürede bu günleri atlatmayı diliyorum.

Korona Virüsü Siber Saldırıları Etkiliyor mu yazımı beğenenler “işinize yarayacak 3 harika uygulama” yazıma da bakabilirler. Herkese İyi ve sağlık günler dilerim.

Korona Virüsü Siber Saldırıları Etkiliyor Mu ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir