Adobe Photoshop Performans Hızlandırma

Çoğu grafikçi ve tasarımcılar için photoshop her şeydir, ama bazen programın açılışı uzun sürer veya çalışma yaparken program yavaşlar ve bir şey yapamayacak düzeye gelirseniz sinir bozucu hal almaktadır. Bazılarımız programı İngilizce kullandığından nasıl yapıldığını bilmiyor veya yapamıyorlar, bende bu sorunu yaşayan arkadaşlar için bu konuyu açmaya karar verdim. Aşağıdaki adımları izleyerek photoshop un performans ını arttırabilirsiniz. İyi okumalar.

1. ADIM : Photoshopu’u açıyoruz ve CTRL+K yapıyoruz veya Edit (Düzenle) > Preferences (Tercihler) > General (Genel) > Performance (Performans) yolunu izliyoruz.

Bu kısımdan photoshop için bellek kullanımı arttırabiliriz. Let Photoshop Use (Photoshop Bunu Kullansın) kısmından bilgisayarınızın photoshop için ayırdığı ram miktarını görebilirsiniz. İmleci kullanarak ram kullanımını arttırdığınızda bilgisayarınız photoshop a daha çok ram kullanımı vermiş olacaktır. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken ram kullanımı asla maksimum yapmayın, sorun çıkartabilir.

2. ADIM : Yukarı kısımda ki yolu tekrar izliyoruz ve performans ayar kısmına geliyoruz.

Bu sefer ki yapacağımız işlem photoshop u harici ekran kartımız ile çalıştırmak, yapmamız gereken tek şey Use Graphics Processor (Grafik işlemcisini kullan) yazan yere tik koymak.

3. ADIM : Photoshop performans ayar kısmına tekrar giriyoruz.

Burda yapacağımız şey aslında basit photoshop büyük bir resmi açarken neden yavaşlar, neden bu kadar zaman alıyor diye düşündünüz mü? işte o yavaşlamayı yaşamak istemiyorsanız burası tam size göre, yavaşlamasının nedeni photoshopun resmi hızlı bir şelikde açmak istemesi ve bunun içinde ikinci bir depo kullanmasıdır. Yapmanız gereken şey ise Cache Levels (Önbellek Düzeyleri) kısmını “1” yapmak, önbellek düzeyleri kısmını 1 yaparak photoshop un arada kaydettiği resim adımlarını devre dışı bırakmış oluyoruz. Ve sadece üzerinde işlem yaptığımız resim kaydedilmiş oluyor.

İsterseniz orda yer alan History States (Geçmiş Durumları) kısmını 10 veya 20 yapabilirsiniz.

EK BİLGİ : Photoshop Sıfırlama

Photoshopu u eski haline döndürmek için yapmamız gereken photoshopun yüklü olduğu kısma giriyoruz bunu için “C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CC 2017” yolunu izleyebiliriz veya masaüstün deki photoshop a sağ tıklatıp “dosya konumunu aç” da yapabiliriz. Bunları yaptıktan sonra “CTRL+ALT+SHIFT” tuşlarına basarak photoshop a “sağ tıklayıp aç” diyoruz çıkan pencerede “Evet” derseniz photoshop ilk kurulduğu haline geri dönmüş olacaktır.

Bu yazımda size photoshop hızlandırma hakkında bilgi vermeye çalıştım, inşallah işinize yarar. photoshop için font tavsiyesi isteyen arkadaşlar ” her yerde kullanabileceğiniz harika fontlar” yazıma da bakabilirler. iyi çalışmalar.

Adobe Photoshop Performans Hızlandırma” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir